OKUL ARA
  İl/İlçe Seç :


  Kurum Adı Gir :Vitrin
istanbul okullar
Okul Etkinlikleri
okul tedarikcileriTEDARİKÇİLER
Antalya/ Kepez Atso Güzel Sanatlar Ve Spor Lisesi
İlAntalya
İlçeKepez
AdresiYenimahalle 2431 Sok.
Telefon02423255253
Fax02423251313
E-Posta969477@meb.k12.tr
Web Okulun sitesi için tıklayınız...
    % 0  (0)
Puan Ver
Yorum Yap

 


Mail Gönder

GÜZEL SANATLAR LİSELERİNİN KURULUŞU VE OKULUMUZ

 

            “Türk milletinin yücelmesinde, başlıca hareket unsuru olan milli kültür ve sanatın gelişmesi" diyen Ulu Önder Atatürk’ün  hedefleri doğrultusunda 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 33. maddesinde yer alan “ Güzel sanatlar alanında özel istidat ve kabiliyetleri beliren çocukları küçük yaştan itibaren yetiştirmek üzere İlköğretim ve ortaöğretim seviyesinde ayrı okullar açabilirler veya yetiştirme tedbirleri alınabilir.” denmektedir. Buradan hareketle Bakanlığımız 1989-1990 yılında  bu alandaki ilk çalışmasını İstanbul’da yapmıştır. 1990’lı yılların ortalarından itibaren bu okulların açılması hızlanmış ve bugün sayıları yetmişin üzerindedir.  Ülkemizdeki güzide  okullarımızdan biri de bir kültür, sanat ve turizm şehri olan ve bu konudaki şöhretini her geçen gün daha da geliştiren Antalya’mızda 1995 yılında açılmış güzel sanatlar lisemizdir.
Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığı'nın 05.07.1995 tarih ve 7802 sayılı olurlarıyla Aldemir Atilla Konuk Lisesi'nde öğretime açıldı. Daha sonra eski adı "Zafer İlköğretim Okulu" olan bina, düzenlenerek geçici olarak buraya taşınmıştır. Bu arada Antalya Ticaret Ve Sanayi Odası okulumuzun binasının yapımını üstlendi. Antalya Ticaret Ve Sanayi Odası yönetim kurulunca bir komisyon oluşturuldu ve kısa sürede yoğun bir çalışma ile proje tamamlandı. 22 Ekim 1998 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL'in katılımlarıyla temel atma töreni yapıldı. 01 Mart 1999 tarihinde inşaata başlandı. Bina 31 Ağustos 1999 tarihinde tamamlandı. Okulumuz 10 Eylül 1999 tarihinde yeni binasına taşındı ve 1999-2000 eğitim öğretim döneminde "Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi" adıyla eğitim ve öğretime başladı.
Okulumuz bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan ve 2008 Kasım ayında yapımı tamamlanarak öğrencilerin hizmetine sunulan okul pansiyonumuz 108 erkek, 105 kız öğrenci kapasitelidir. Pansiyonumuzda bir ortak yemekhane, bir pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı odası, iki belletici öğretmen odası, her katta bir etüt salonu ve altışar kişilik yatakhaneler mevcuttur.
Okulumuz 2009 – 2010 Eğitim Öğretim Yılı’nda Milli Eğitim Bakanlığının bildirdiği kayıt takvimi kapsamında yetenek sınavı ile 9. sınıflar müzik bölümüne otuz, resim bölümüne otuz toplam altmış öğrenci okulumuza alınmıştır.     
Resim Bölümü dersleri desen, resim, heykel ve grafik dersleri 8’er kişilik atölyelerde, Müzik Bölümü derslerinden piyano dersi ile çalgı dersleri birebir, özel bireysel dersliklerde yapılmaktadır.
Okulumuzda 27 tane bireysel çalgı odası, bir orkestra-işitme, bir koro dersliği ile bölüm başkanı odası ve müzik bölümü öğretmenlerinin bireysel odaları vardır. Resim Bölümüne ait altı tane resim,  desen, grafik atölyesi ve resim bölüm odası vardır.
Okulumuz mezunlarının Üniversiteye yerleşme oranı istatistikî verilere göre  % 95 düzeyindedir. Ülkemizdeki güzel sanatlar liseleri içinde başarı oranı en yüksek üç okuldan biridir.

 

OKULUN AMACI
 

Güzel sanatlar ve spor liseleri, Anadolu lisesi statüsünde olup güzel sanatlar ve spor eğitimi alanında yatılı, gündüzlü ve karma olarak ilköğretim üzerine 4 yıl eğitim ve öğretim yapılan okullardır. Bu okullar, öncelikle güzel sanatlar ve sporla ilgili yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yerlerde açılır. 
Öğrencilerin Türk Millî Eğitiminin genel ve özel amaçları yanı sıra, güzel sanatlar ve spor alanlarında;
a) İlgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda güzel sanatlar ve spor eğitimi ile ilgili temel bilgi ve beceriler kazanmalarına yönelik eğitim-öğretim görmelerini ve alanlarında başarılı bireyler olarak yetişmelerini,

b) Güzel sanatlar ve sporla ilgili yükseköğretim programlarına hazırlanmalarını,

c) Türk sanat, kültür ve sporuna katkıda bulunan ve başarıyla temsil eden bireyler olarak yetişmelerini,

ç) İş birliği içinde çalışma ve dayanışma alışkanlığı kazanarak takım ruhu ile hareket etmelerini,

d) Alanlarıyla ilgili araştırma yaparak yorum ve uygulama yetkinliğine ulaşabilmelerini,

e) Millî ve milletlerarası sanatsal ve sportif faaliyetleri takip ederek bilgi ve kültürlerini geliştirmelerini,

f) Spor disiplini ve centilmenliği ile sanatçı duyarlığını benimseyen bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.Yorumlar

Henüz bu okula yorum yapılmamıştır.Bu site bir BMS PROJE iştirakıdır.